Grafické karty

Kvalita vs cena

Jak výkonnou grafickou kartu si pořídit?

To je nejtěžší otázka pro většinu zákazníků, kteří chtějí využívat počítač pro náročnou práci s videem nebo grafikou, případně jej využívat jako herní počítač. Při odpovědi musíme mít na paměti:

  1. Celkový výkon počítače je určen nejslabším komponentem,
  2. Video (Hra, Film, Střih) může být tak rychlé, jak mnoho instrukcí stihne procesor „poslat“ grafice (za předpokladu dostatečného výkonu grafické karty).
  3. Z toho lze usoudit, že grafická karta musí být minimálně tak rychlá, jako je procesor a maximálně tak rychlá, aby procesor stíhal dávat instrukce grafickému procesoru.

Proč je tomu tak?

Výkon grafické karty začíná na úrovních, které jsou minimálně 4x větší, než mají procesory. (Neuvažujeme grafické čipy integrované v procesoru). Grafická karta (její procesor) má větší množství pinů (2x i více), než má procesor a potřebuje minimálně 2x větší napájení (výkonově).

Integrované grafické čipy

Grafické čipy mohou být integrované v procesoru a zpravidla mají výkon vhodný na pohlížení dat pro kancelářské využití, prohlížeče na filmy maximálně ve Full HD rozlišení a v nenáročných formátech. Výjimkou jsou některé procesorové řady společnosti AMD. Spotřeba integrované grafické karty se pohybuje maximálně do 20 W z uváděného TDP procesoru.

Middle-end grafické karty

Jsou to grafické karty vyrobené technologií Pascal s označením nVidia GTX 1050, GTX 1060 a od AMD jsou to grafické karty rodiny RX. Jejich spotřeba se pohybuje od 30 W do 180 W. V nejnovějších typech se objevují technologie, které zcela povypínají části jádra v grafické kartě, a navíc hluboce celou grafickou kartu podtaktují. Proto při práci v Office či ve webovém prohlížeči mají tyto grafické karty spotřebu pod 3 W. Middle-end grafické karty jsou určeny pro všechny činnosti, a to i pro hry, jen je nutné mít na zřeteli fakt, že jsou limitovány pro plné detaily.

High-end grafické karty

V poslední době na trhu High-endových grafických karet dominují grafické karty od výrobce nVdidia a jejich vlajkové lodi řady GTX 980 a GTX 1080. Od AMD mírně pomalejší i levnější protějšky – jako byly R9 FURY, R9 NANO, R9 PRO DUO – již od září 2016 nejsou k sehnání.

Toto léto může ukázat změnu na trhu High-end grafických karet v podobě chystané Radeon RX VEGA a Radeon PRO DUO. Jako odpověď nVidia chystá revizi stávající technologie „Pascal“ v podobě „Volta“ jader s GDDR6 v nových GTX 2080.

Boost it up or overkill?

Taktování je známá věc a využívá se dnes úplně pro všechny komponenty. Taktováním lze docílit vyššího výkonu. U grafických karet je často využíváno následujícím způsobem. Pořídí se druhá nejvýkonnější grafická karta z rodiny a nataktuje se. Bez potřebných znalostí se však do taktování pustit nelze.