Úložiště dat
Technologie vs výkon
Pevné disky (HDD)
Pevný disk je vhodné úložiště pro velký objem dat. Je relativně levný vůči jiným variantám. Velikosti disků se pohybují od 500 GB do 10 TB. Je však u všech počítačů nejpomalejším komponentem a je tedy nutné jej použít citlivě.
Disky SSD
SSD disk (Solid State Disk) je minimální výkonovou konfigurací pro každý počítač, který díky SSD získává na rychlosti. Pro nejvýkonnější sestavy jedno SSD nestačí, a proto se využívá technologie RAID. V RAIDu je ale potřeba pamatovat na rozdíl mezi softwarovým a hardwarovým RAIDem. Softwarový mnoho výkonu nepřidá a nalezneme ho na většině základních desek. Hardwarový (v případě RAID 0 - po dvou discích) vždy zdvojnásobí rychlost čtení i zápisu při zdvojnásobení velikosti vytvořeného pole.
Zde ale platí, že celé úložiště se chová jako jeden disk, proto selhání jednoho SSD znamená ztrátu dat na všech SSD discích v poli. Proto z důvodu bezpečnosti je často preferován minimálně RAID 10, který představuje současně násobení rychlosti se zálohováním (klonováním) disku. Může selhat tolik disků, kolik je v poli párů (až 50 %). Má ale nevýhodu, že velikost pole je poloviční (pouze 5O % kapacity disků). Při použití RAIDu 50 či 60 lze využít až 80 % celkové kapacity při 30 % toleranci vadných disků.
PCI-Expres disky
Nejrychlejší disky, které zatím existují. Ty nejrychlejší dosahují rychlosti na úrovni 4X RAID0 s SSD disky a dokáží přečíst 2.2 GB soubor, případně zapsat 1.1 GB soubor za jednu sekundu. Hybridním rozhraním jsou vybaveny M.2 disky, které komunikují po stejné sběrnici PCI-E, jen mají jiný interface.
Overclock
Taktovat je možné vše i SSD disk. Využitelnost je jen v extrémním případě, kdy lze zrychlit interní komunikaci v SSD disku a tím zrychlit jeho čtení a zápis na maximum. Je nutné počítat s vyššími teplotami a faktem, že teplota nad 80°C zkrátí životnost disku na minimum.