Operační paměti  

DDR4, GDDR5

V kostce

Operační paměť neboli RAM paměť je hlavním a nejrychlejším úložištěm v celém počítači. Je druhým nejhlavnějším komponentem v celé sestavě. Jestli něco brzdí výpočetní výkon procesoru, pak je to v první řadě operační paměť v druhé případná absence SSD disku. Velikost operační paměti udává, jaké množství aplikací bude moci procesor najednou zpracovat, a rychlost paměti udává jakou celkovou propustnost paměti budou mít.

To lze ukázat zejména na příkladu herních počítačů: Je lepší použít 4 x 4 GB na taktu 3000 MHz a výše než stejné množství nebo dokonce vyšší množství RAM paměti s použitím jednoho DIMM modulu na taktu 2133 MHz (platí pro DDR4). S pamětmi GDDR5 se setkáváme na grafických kartách, kde opět zajišťují co největší propustnost a jsou taktovány ještě mnohem výše.

Boost it up

Když celkové využití RAM paměti začíná být vyšší než 80 % je to jeden z hlavních signálů provést její upgrade. A co když nemá váš počítač více slotů? Nejvyšší signál se podívat po novém „železe“. Nejlepší využití paměťových slotů je tedy při zakoupení 8 GB modulů na co nejvyšší podporované rychlosti. Proto v případech plánovaného upgrade v budoucnosti je lepší mít větší velikost na méně slotech, jelikož při vlastním upgrade je možné dokoupit pouze paměť a nebýt postaven před rozhodnutí koupit celé nové PC.