Zdroje

Kategorie zdrojů

Potřebný výkon lze zjistit hrubým součtem maximálního odběru všech komponentů zvýšený o 20 % pro rezervu. Zpravidla čím silnější zdroj máme k dispozici tím méně bude hlučet. Zároveň je nezbytné seznámit se se způsobem ochrany proti přepětí a také s dalšími ochrannými prvky, které při nehodě zabrání zničení ostatních komponentů. Minimálním standardem je kategorie Bronze, kterou doporučujeme a pro náročné sestavy a servery použijeme minimálně zdroj s označením Gold, lépe Platinum.

Parametry zdrojů

Značkové zdroje vs. levnější zdroje

Tyto zdroje se od sebe liší účinností, množstvím 12 V větví a jejich maximálním zatížením. Vyplatí se vybírat značkové zdroje a raději si připlatit než koupit levnější. V případě koupě levnějšího zdroje v případě bydliště blízko stanice metra (díky ovlivnění silnými proudy při brzdění i rozjezdu) můžete počítat se spotřebou několika zdrojů do roka. Cenový rozdíl levných zdrojů od značkových činí i více jak dvojnásobek ceny, ale na zdroji nedoporučujeme šetřit.

Vhodný výkon

Dnešním multimediálním počítačům stačí maximálně 300 W zdroj. Úsporné verze „např. i3-4300T“ s 35 W s integrovanou grafikou usazené do ITX skříně s pico ATX zdrojem vystačí se spotřebou 80 W.

Výkonnějším počítačům s Middle-end grafickou kartou doporučujeme výkon zdroje kolem 500 W – 600 W s rezervou pro větší diskové pole.

Pro nejvýkonnější pracovní či herní stanice se dvěma a více grafickými kartami je potřeba počítat minimálně s 800 W zdrojem. Hodně záleží na architektuře. Například počítač s i5-6600K, 16GB RAM, 4x SSD RAID0, 2x GTX 1080 v základních taktech na plný výkon spotřebuje 550 W. S aplikovaným OC spotřeba se blíží k 800 W.