Procesory

Základ výkonnosti

Virtualizace a počty jader

Každý virtuální stroj potřebuje reálný hardware s opravdu hodně procesory a spolehlivé chlazení. Procesor je srdcem počítače a všech cloudových systémů. Udává vlastnosti, jaké bude mít konečný systém. V dnešním světě lze najít procesory jak se dvěma jádry, tak i se stovkou jader na jednom čipu. Takové stroje poté dokáží obsloužit až stovky virtuálních počítačů.

Procesor a paměti

Procesor není jen kousek křemíku, ale je to vysokorychlostní čip, ve kterém jsou dnes již integrované řadiče i paměťový čip. Představitelem tohoto řešení procesorů je hlavně firma Intel. Je vždy důležité zkontrolovat kompatibilitu procesoru se základní deskou a paměťmi jako celku. V některých případech nemá deska vliv na časování pamětí, to musí podporovat procesor, základní deska řeší pouze jejich napájení. Zjistíte-li, že Vaše paměti běží pomaleji, než je na nich deklarováno, je nejjednodušší cestou výměna základní desky za vhodnou základní desku, která umí paměťový řadič přetaktovat.

Technologie procesoru

Při výběru vhodného procesoru není nutné sledovat jeho takty, ty již dávno neurčují celkový výkon procesoru. Tento fakt však při rozhodování nelze vyloučit, parametr do rozhodování zahrneme, ale při výběru ze stejné rodiny a typu má vliv asi 5 %.

Hypertreading od firmy Intel

Dnes máme možnost volby vybrat si procesor s hypertreadingem nebo bez něho, a to i v procesorů Xeon. Jedná se o technologii, kdy systém je schopný přiřadit dvě různé úlohy jednomu jádru, Ten je schopný je najednou, bez jakýchkoliv multitasků, řešit. Tzn.: má dva různé tready pro zpracování časových vláken.

Novinka od společnosti AMD

Jde o procesory RYZEN s novými výkonnostními možnostmi. Ty ukážeme na příkladu procesoru Ryzen 5 1600. Procesor v sobě ukrývá ohromný potenciál, využitelný pro všechny hry, ale také pro náročné renderování videa. Výkonnost totiž vzrostla o desítky procent (proti minulé generaci) a v mnohém dokonce překonává konkurenční platformu Intel Kaby Lake. Nová série procesorů AMD Ryzen je spojená s úplně novou paticí AM4.