Základní desky

Vše je o možnostech

Mainboard (Motherboard)

Základní deska neboli Mainboard (MB) je hlavním komponentem celé počítačové sestavy stejně jako výkonného serveru nebo NAS serveru a udává technologické a výkonové možnosti. To, co musí základní deska splňovat, je nejen mít kompatibilní socket, ale i zajistit podporu daného procesoru v BIOSu základní desky. Jelikož dnešní výrobci procesorů vyrábějí procesory dle marketingového modelu tick-tack-tock (PAO), vyrábějí se nové řady procesorů s novými architekturami na stejné základní desky, které je však nemusí podporovat. V těchto případech je nutné zjistit, zda základní deska takový procesor nebrzdí. Nové procesory mají zpravidla stále více přípojných linek a na starších deskách (se staršími chipsety) tyto linky nikdy nemohou být využity.

Linky procesoru

Linky procesoru jsou jednotlivě oddělené sběrnice, na kterých probíhá komunikace mezi procesorem a externím (i interním) zařízením. Takovým zařízením jsou USB řadiče, zvukové karty, SATA řadiče, ale hlavně PCI-E sloty. Tyto sloty ve verzi PCI-E v3 mají obousměrnou komunikaci, kde se na jedné lince přenese až 16 GB/s jednosměrně a 32 GB/s obousměrně (propustnost linky). Od nové verze 4 se očekává 2x více propustnosti, než poskytuje verze 3.

Specifikace PCI-Express 3.0 (Wikipedia)

Typ

Propustnost
jednosměrně

Propustnost
obousměrně

Počet
pinů

Použitelné
piny

Celková
délka

Délka vnitřku
slotu

x1

1 GB/s

2 GB/s

2×18 = 36

2×7 = 14

25 mm

7,65 mm

x4

4 GB/s

8 GB/s

2×32 = 64

2×21 = 42

39 mm

21,65 mm

x8

8 GB/s

16 GB/s

2×49 = 98

2×38 = 76

56 mm

38,65 mm

x16

16 GB/s

32 GB/s

2×82 = 164

2×71 = 142

89 mm

71,65 mm

Chipset

Chipset je „srdcem“ základní desky. Podle jeho technologie a jeho možností nalezneme na základní desce více moderních vymožeností, jako jsou porty pro video, SATA porty, USB porty. Je to správce všech zařízení, takový mezikomunikátor mezi řadiči komunikujícími s periferiemi a procesorem. Například u základních desek pro procesory Intel se socketem 1150 jsme nacházeli chipsety od H81 až po Z97. Sockety slabších čísel měli zpravidla omezené paměťové možnosti a méně portů.

Boost up, kick it up

Základ již není standard. Lidé znalejší vlastností hardwaru se snaží zařízení optimalizovat, případně se přiblížit horní hranici výkonu využitím možnosti „zvýšení taktu“. Na základních deskách se proto objevují vylepšení v podobě možnosti taktování procesoru jedním tlačítkem, pro paměti využití XMP a mnoho dalších. Samostatnou kapitolou jsou serverové desky, které umožňují např. následující akce: zapnout počítač na dálku, spravovat na dálku veškeré programy, provést přeinstalaci aplikace nebo dokonce celého systému i s operačním programem.